Zarejestruj się u bukmachera Mostbet i ciesz się przyjemnością oraz maksymalnym zyskiem z zakładów sportowych i kasyn online w Polsce. Wszystkim naszym graczom zapewniamy wysokie kursy, szeroką linię, podwojenie depozytu i różne bonusy, a także darmowe zakłady i darmowe spiny. Możesz wygrać jeszcze więcej dzięki bonusowi Mostbet bez depozytu. Niezapomniane emocje z gry otrzymasz także w naszej aplikacji mobilnej, która dostępna jest na iOS i Androida.

Historia w Polsce

Historia Łodzi Smoczych w Polsce Początek łodzi smoczych w Polsce to rok 1997, kiedy to Włodzimierz Schmidt, długoletni działacz i trener MRKS "Gdańsk" zorganizował wraz z Jerzym Walczykiem pierwsze zawody na Motławie w Gdańsku. Zawody mogły się odbyć tylko dlatego, że zaproszone z Niemiec kluby przywiozły dwie łodzie smocze. Ścigało się 7 osad z Niemiec i jedna Polska. W zawodach tych osada MRKS Gdańsk pod nazwą "Gdańskie Smoki" zajęła III miejsce, a puchar Prezydenta Miasta Gdańska zdobyła załoga z Hamburga.

Sponsorami imprezy był Urząd Miasta Gdańska oraz Gdańska Stocznia Remontowa. Od tego roku rozpoczął się zwycięski "marsz" łodzi smoczych na polskie wody. W następnych latach, zostały zakupione dwie pierwsze łodzie i zawody na Motławie weszły na stałe do kalendarza imprez organizowanych przez powstały w Gdańsku pierwszy klub pływania na łodziach smoczych pod nazwą Klub Wodny WIKING.

Podczas trzecich zawodów międzynarodowych w roku 1999 zorganizowanych na otwarcie Jarmarku Dominikańskiego w dniach 31/08 - 01/08/99, pierwszy raz zwyciężyła załoga polska. Zawody te obserwował zaprzyjaźniony z Piotrem Gawlickim, dyrektorem Tetra Polska brytyjski przedsiębiorca Derek Hankinson który sfinansował udział polskiej drużyny w mistrzostwach świata w Nottingham w Anglii 26 - 29 sierpnia 1999 r. Na mistrzostwach tych drużyna polska uplasowała się w środku stawki zajmując w ogólnej punktacji klasy 'open' VIII miejsce na 15 startujących krajów, a 5 w Europie za Niemcami, Wielką Brytanią, Danią i Węgrami. Trenerem tej załogi był Włodzimierz Schmidt a pomagał w przygotowaniach Mirosław Jarliński z KS Astoria Bydgoszcz.

Sukcesy zawodników polskich i zaangażowanie w rozwój tej dyscypliny sportu dwojga zapaleńców, wymienionych wyżej, oraz Piotra Gawlickiego doprowadziły do powołania w dniu 3/11/1999 r. w Gdańsku związku stowarzyszeń pod nazwą "Polska Federacja Łodzi Smoczych".

W roku 2000 reprezentacja Polski startująca na Mistrzostwach Europy w Malme zdobyła pierwszy medal dla Polski. W kategorii premier open na dystansie 500 metrów nasza załoga zdobyła brązowy medal.

Rok 2000 to pierwsze regaty łodzi smoczych w Malborku, gdzie organizacją zajął się Andrzej Lewandowski i Sławomir Nawrocki. W Sztumie pierwsze regaty zostały rozegrane w dniu 8/07/ 2000 r a zorganizował je Krzysztof Burczyk i Krzysztof Wojewoda. Pierwsze regaty w Bydgoszczy zorganizował w tym roku Mirosław Jarliński.

Rok 2001 to ponowny start polskiej ekipy na Mistrzostwach Świata w Filadelfii, gdzie osada uplasowała się na VII miejscu na 1000 i 500 metrów. Po powrocie z dalekiej Fialdelfii Klub Wodny "Wiking" z Gdańska brał udział w klubowych Mistrzostwach Europy w Bremie. Był to bardzo dobry występ gdańskiej załogi która na dystansie 250 wywalczyła brązowy medal a na 500 metrów była IV.

W roku 2002 w Poznaniu odbyły się Mistrzostwa Europy Łodzi Smoczych a w roku 2003 w Poznaniu odbyły się V Mistrzostwa Świata. Mistrzostwa Europy i Świata zostały zorganizowane przez Polską Federacje Łodzi Smoczych przy pomocy organizacyjnej ze strony Urzędu Miejskiego w Poznaniu, Klubu Sportowego "Posnania" i Poznańskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

Rok 2004 to kolejny start Polaków w Mistrzostwach Świata, tym razem w Szanghaju.

Rok 2005 to VII Mistrzostwa Świata Łodzi Smoczych w Berlinie. Polskę reprezentowała osada juniorek. Załoga złożona z dziewcząt klubu Nogat Malbork zdobyła srebrny medal na 500 metrów. Równolegle z Mistrzostwami Świata w Berlinie odbywały się Klubowe Mistrzostwa Europy. Najlepiej zaprezentowała się załoga Polskiego Stowarzyszenia Weteranów Kajakarstwa z Olsztyna która w wyścigu na 500 metrów zdobyła III miejsce. Oprócz tej załogi w berlińskich Klubowych Mistrzostwach Europy startowały załogi Klubu Wodnego "Wiking" w kategorii open oraz Polskiego Klubu Przygody z Gdańska w mikście. Rok 2005 to także I Mistrzostwa Polski Seniorów oraz Juniorów w Gdańsku Ogółem w tych I mistrzostwach Polski brało udział 17 załóg tj. prawie 400 uczestników. W roku 2005 po raz pierwszy wyścigi łodzi smoczych odbyły się: w Olsztynie, w Szczecinie -zorganizowane przez pana Bruno Salcewicza (400 uczestników), we Wrocławiu i w Elblągu. Tradycyjnie już regaty łodzi smoczych odbywały się w Gdańsku, Malborku, Bydgoszczy i Poznaniu. W okresie 9 lat obecności smoczych łodzi w Polsce, Polska Federacja Łodzi Smoczych i kluby zaangażowane w pływanie na łodziach smoczych zorganizowały kilkadziesiąt regat upowszechniających ten sport. Ogółem w regatach w dotychczasowej historii dyscypliny w Polsce brało udział około 25 200 uczestników.

Kontakt

Polska Federacja Łodzi Smoczych

ul. Załogowa 1

80-557 Gdańsk

e-mail: poldbf@dragonboat.pl

tel./fax: 58 762 16 36